Decoupage

4th Wrz 2012

 

Decoupage to technika zdobnicza znana od dawna. Swoimi korzeniami sięga XII w, kiedy to chińscy wieśniacy tworzyli papierowe wycinanki w żywych kolorach, aby zdobić nimi okna, latarnie, pudełka z prezentami i inne przedmioty. Uważa się, że ta chińska technika i umiejętność wycinania przybyła do Chin ze Wschodniej Syberii, gdzie wycinane postacie i dekoracje zdobiły grobowce syberyjskich koczowników. Te grobowce pochodzą z czasów jeszcze przed Chrystusem.
 

Techniką decoupage  można ozdobić dowolną rzecz od małego pudełka po mebel.

Metoda ta  umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Technika ta polega na zdobieniu dowolnych przedmiotów  poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych (ze specjalnych papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną powierzchnię np.: drewnianą, metalową, szklaną, tekturową, plastikową a nawet tkaninę. Do ozdobienia przedmiotów tą techniką potrzebne są farby akrylowe, płaskie miękkie pędzle, specjalny klej i lakier. Do efektów specjalnych używa się lakierów i środków powodujących spękanie nawiązujące do przedmiotów starych, teraz bardzo modnych. Do uzyskania najlepszego efektu czasem potrzeba nałożyć nawet do 20-30 warstw lakieru tak, aby powierzchnia była zupełnie gładka.

Decoupage to XX wieczne słowo, które pochodzi od francuskiego słowa decouper , które oznacza wycinać. Różne wycinanki papierowe są łączone w projektach, przyklejane na pomalowaną lub pozłoconą powierzchnię. Najbardziej tradycyjna technika decoupage'u wymaga zastosowania 30 do 40 warstw lakieru, które są przecierane, aż do uzyskania pięknej, gładkiej i błyszczącej powierzchni. Oczywiście można używać wyciętych motywów także do zdobienia szkła lub tworzenia trójwymiarowych kompozycji. Dziś decoupage rozwija się tworząc nowe style.

Dzięki swojej bogatej historii i wielorakości stosowanych technik, możliwości tej fascynującej sztuki zdobniczej są praktycznie nieograniczone, oferując każdemu, kto chciałby jej zakosztować, nieskończenie wiele godzin kreatywnej pracy i radości twórczej.